Czy ocieplenie poddasza można odliczyć od podatku?
Ocieplasz dom i zastanawiasz się, czy taką inwestycję możesz odliczyć od podatku? Odpowiedzi znajdziesz w artykule na naszym blogu. Zapraszamy!
Roczne rozliczenie podatku dochodowego, które przygotowuje się w Polsce do końca kwietnia każdego roku, najczęściej na drukach PIT-36 lub PIT-37, daje szansę na skorzystanie z różnego rodzaju ulg, które pomniejszają uzyskane przez nas przychody. Dzięki temu w efekcie płacimy mniejszy podatek. Jedną z takich właśnie ulg jest ulga termomodernizacyjna. Co wchodzi w jej obręb i czy da się odliczyć od podatku koszty poniesione w czasie ocieplania poddasza, dachu i w ogóle całego domu - na te pytania poszukamy odpowiedzi.
Ulga termomodernizacyjna
Jedną z ulg podatkowych, które współcześnie można uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym jest ulga termomodernizacyjna. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2019 roku. Kto może sobie na nią pozwolić? Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz ryczałtowcy - którzy są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Limit odliczenia dla jednej osoby wynosi 53 tys. zł, zatem małżonkowie mający wspólnotę majątkową mogą razem odliczyć 106 tys. zł. za poniesione koszty związane m.in. z ocieplaniem domu, ale nie tylko.
Co obejmuje ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna dotyczy każdego przedsięwzięcia, które ma na celu poprawę efektywności grzewczej danego budynku mieszkalnego. Ustawodawca określił, że za przedsięwzięcie termomodernizacyjne uznane jest takie, w wyniku którego:
- zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne przeznaczane na ogrzewanie wody oraz budynku;
- minimalizuje się straty ciepła;
- następuje redukcja kosztów potrzebnych na dostarczenie energii cieplnej do budynku mieszkalnego;
- beneficjent przechodzi na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w całości bądź częściowo.
Wśród konkretnych wydatków, jakie można uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej znajdują się m.in.:
- wszelkie materiały wykorzystane do ocieplania i naprawy izolacji termicznej domu, tj. materiały użyte do ocieplania poddasza, dachu, stropu, stropodachów, ścian, a także te, które stosuje się do ochrony przed zawilgoceniami;
- surowce budowlane, które wykorzystuje się do wykonania ogrzewania elektrycznego, instalacji ciepłej wody użytkowej;
- badania termowizyjne budynku mieszkalnego;
- instalacje pompy ciepła, kolektorów słonecznych czy fotowoltaiki;
- montaż kotła gazowego z całym układem regulującym.
Ocieplenie poddasza lub dachu a ulga termomodernizacyjna - jakie warunki trzeba spełnić?
Starając się przygotować do odliczenia rozmaitych działań związanych z termomodernizacją w swoim gospodarstwie domowym, dobrze jest wiedzieć o kilku ważnych elementach tego procesu.
- Faktury VAT są podstawowym dowodem potwierdzającym konkretną modernizację. Na ich podstawie wiadomo, kiedy poniesione zostały koszty z danym przedsięwzięciem (liczy się data wystawienia faktury). Warto pamiętać, że w przypadku małżeństw nie muszą one być wystawiane na oboje małżonków.
- Na zakończenie prac termomodernizacyjnych masz 3 lata. Data ta obowiązuje od pierwszego poniesionego wydatku, który został uwzględniony w odliczeniu.
- Możesz zostać zobowiązany do zwrotu ulgi, jeśli nie wykonasz całego przedsięwzięcia we wspomnianym okresie 3 lat.
- Nie wliczaj do ulgi termomodernizacyjnej wydatków, które już zostały uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów.
“Czyste Powietrze” a ulga termomodernizacyjna
Wiele osób może się zastanawiać, jak ma się relacja ulgi termomodernizacyjnej z programem “Czyste Powietrze”. Są to projekty, które się nie wykluczają, wręcz skorzystanie z ich obu - jeśli tylko są takie możliwości - sprzyja proekologicznej postawie. Trzeba jednak podkreślić, że wydatki, które zostaną uwzględnione w jednym z tych mechanizmów, np. dostaniesz na nie dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”, nie mogę być ponownie zaliczone do wydatków odliczanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej - i odwrotnie.
Na pytanie: czy ocieplenie dachu można odliczyć od podatku - odpowiadamy: jak najbardziej! Zachęcamy Cię do współpracy z rzetelnym wykonawcą wszelkich przedsięwzięć z tego zakresu, jakim jest nasza firma Celuterm. Skontaktuj się z naszym doradcą i razem zadbajmy o ciepło w Twoim domu - dla środowiska i Twoich oszczędności!
Wypełnij formularz, a nasi eksperci ds. ocieplenia skontaktują się z Tobą, aby omówić najlepsze opcje dostosowane do Twoich wymagań.